آمار بازدیدکنندگان :

تعداد بازدید کنندگان امروز : 182 نفر
کل بازدید امروز : 189
تعداد بازدید کنندگان دیروز : 378 نفر
کل بازدید دیروز : 387
تعداد بازدید کنندگان این ماه : 4120 نفر
کل بازدید این ماه : 4399
ایمان و هجرت در نهج البلاغه-خطبه 189(متن سه زبانه)
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۳
0 نظر
5144 بازدید

 

 دانلود رایگان ایمان و هجرت

 

نسخه الکترونیکی PDF 

 

 

شـناسـه کتاب

عنوان کتاب

ایمان و هجرت  در نهج البلاغه، خطبه 189 ، متن سه زبانه

فارسی – انگلیسی - عربی

شابک

7-04-5878-964-978

نام  مؤلف (نویسنده)

مرضیه یزدی

نـاشـر

قم – دانشگاه قم ، انتشارات اشراق

تیراژ

1000 نسخه

سال و نوبت چاپ

چاپ اول . 1387

تعداد صفحه

264 ص.

مترجم (مترجمین)

-

مـوضـوع اصلی

نهج البلاغه؛ چند زبانه – برگزیده – علی بن ابی طالب (ع) امام اوّل، 23 سال قبل از هجرت – خطبه ها – کلمات قصار – نقد و تفسیر – ایمان – هجرت.

مـوضـوعات فـرعی

 انواع ایمان ، عوامل پایداری ایمان ، ایمان عقلی ، بنی امیّه و تعلیم ایمان ، اهمیت هجرت از محیط ناپاک ، زنان پیشتاز در عرصه هجرت ، جهاد ، سیاست و فرهنگ ، جرم سیاسی در ترازوی نقد و نظر امام علی علیه السّلام، عقوبت های سریع گناهان وسوسه در تفکّر، شبهه نقصان ایمان زنان، اهانت به مؤمن، و منتخب نصایح البلاغه.

توضیحات

بررسی خطبه 189 نهج البلاغه – با ترجمه و شرح واژه ها به فارسی و لاتین به همراه ترجمه منتخبی از  نصایح نهج البلاغه به لاتین در همین اثر.

جهت آن که کلام مولا امیر المؤمنین علیه السّلام در بین دوست دارانش مهجور نماند و روحمان با  این کتاب همدم شود. به ترجمه این خطبه  شریف اقدام نمودم. به امید آنکه با مطالعه عمیق در فراز های آن زمینه  تجدید نظر  در بینش و روش خود  در زندگی و اصلاح تفکر اتمان به ویژه در مورد بانوان ، بیشتر از قبل حاصل گرددو زمینه شفاعت حضرتش را برای خود فراهم سازیم.

 

 

 

 

باسمه تعالی

معرفی کتاب : از نویسنده برگزیده و ممتاز پنجمین همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه تهران 1386/ مرضیه یزدی

ایمان و هجرت در نهج البلاغه، خطبه 189 (متن سه زبانه)  ناشر دانشگاه قم، انتشارات اشراق، 1387

اثر به روح پرفتوح همسرم شهید حاج محمد حسین درفشی (ره) تقدیم شده است. از آنجا که مطالعه نهج البلاغه در بین امت اسلامی گاه به دست فراموشی سپرده می شود . و بیشترین انس افراد با قرآن می باشد در حالی که این کتاب به عنوان برادر قرآن معرفی شده و کلام بی نظیر انسانی است که تاکنون مشابهی نداشته است. جهت رفع این خلا تصمیم گرفتم به ترجمه و شرح یکی از خطبه ها بپردازم که هم به نیازهای امروز نسل جوان در جهت آشنایی با نهج البلاغه پاسخی داده شود و از جهتی به گنجانیدن مباحثی پیرامون زنان نیز پرداخته شود. 

 

لذا به بررسی و شرح و تفسیر خطبه 189 با توجه به 40 منبع معتبر فارسی و عربی پرداختم.

و ابتکار این مجموعه درآن است که اصل خطبه و واژگان آن نیز به لاتین ترجمه شده است که در نوع خود کم نظیر بوده است.

شرح و تفسیر خطبه در دو بخش به همراه نکات مطرح شده در آنها آمده است واما برخی از نکات:

شرح و تفسیر ایمان های پایدار و ناپایدار، عوامل پایداری ایمان، بنی امیه و تعلیم ایمان، وسوسه، وسوسه وتفکر، رسوخ ایمان در اعضای بدن، بررسی شبهه نقصان ایمان در زنان، برتری ایمان زنان بر مردان، ارواح مؤمنان در وادی السّلام، اهانت به مؤمن، نقش هجرت در نگه داری ایمان، هجرت و فرار از محیط ناپاک، معرفی زنان پیشتاز در عرصه فرهنگ، دین وسیاست نیز از مباحث پایانی کتاب است.

در این اثر نفیس خطبه 189 نهج البلاغه در دو بخش مورد بررسی واقع شده است.

كليپ معرفی کتاب ایمان و هجرت در نهج البلاغه در برنامه صبحی دیگر

ویژگی اثر: شرح واژگان خطبه به لاتین، ترجمه خطبه و ترجمه منتخب نصایح نهج البلاغه به لاتین، با استفاده از 41 منبع فارسی، عربی و لاتین مورد بررسی واقع شده است. که این ابتکار در شرح واژه ها و اصل خطبه به لاتین در منابع مکتوب، منحصر به فرد می باشد.

برخی از موضوعات خطبه:

عوامل پایداری ایمان، ایمان های پایدار و ناپایدار، آثار ایمان به خدا، ایمان عقلی، چگونگی پرورش ایمان در نوجوانان، شبهه ی نقصان ایمان در زنان، اهمیت هجرت، هجرت و فرار از محیط ناپاک، زنان پیشتاز در عرصه ی هجرت، دین و سیاست و...

امید است با مطالعه عمیق در این فرازها، زمینه تجدیدنظر در بینش و روش زندگی خود و اصلاح تفکراتمان را جهت دریافت الطاف الهی و شفاعت حضرتش را برای خود فراهم سازیم.

اثر به روح پرفتوح همسرم شهید حاج محمدحسین درفشی (ره) تقدیم شده است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر